Byznys a právníci – jde to vůbec dohromady? Veselé historky od soudu

Byznys a/nebo právníci? Vezmu to hodně zkrátka, protože tuhle zásadní otázku jsem si vyřešil hned druhý den mého podnikání, tedy 2.2.1991. V metru jsem tehdy potkal bývalého kolegu Jana z Výzkumného ústavu obchodu, který stejně jako já právě opustil klidné, byť mírně zapáchající akademické vody, a nastoupil do mezinárodní auditorské firmy. Míjejíce mne na eskalátorech, zahalekal: „Tak jsem slyšel, že jsi začal podnikat. Doufám, že máš dobré právníky!“. Možná to byl jen trochu drsný žert, ale já to jako živnostník-elév vzal smrtelně vážně. Vyhledal jsem manželčinu spolužačku Janu a jejího chotě Romana, kteří právě založili právní kancelář. Začali jsme spolupracovat a jejich firma je součástí mého života již 25 let.

ok-pravnik-2015

Tak mne napadá, že jsem v případě tohoto tématu vlastně v konfliktu zájmů. Viz tohle foto. Můj syn nedávno nastoupil jako marketingový manažer do právní firmy, se kterou 25 let těsně spolupracuji. Doufám, že to můj názor na spolupráci s právníky nezmění J)))

Vlastně nemám ani moc o čem psát. Poučení, alespoň z mého pohledu, je relativně prosté. Najděte si právníky, kterým se dá věřit, kteří chápou Váš byznys a věří, že právní expertíza podporuje obchod a podnikání, nikoliv odporuje byznysu. Právník Vás musí upozorňovat na rizika a připravovat návrhy dokumentů, které ochraňují Vaše zájmy, ale také umožňují uzavřít obchod s protistranou. Na oplátku dobrý právník vyžaduje, aby byl standardní součástí Vašeho byznysu – a to od počátku a ne až od chvíle, kdy Vám dorazí obsílka od soudu. Paralela s dobrým lékařem je zjevná – důraz na prevenci, zdravý životní (firemní) styl a ne jen horečná aktivita poté, co se naplno projeví velký problém (závažná nemoc respektive velký právní malér).

Omlouvám se laskavému čtenáři, je to tedy dnes dost nuda. Při zachování tohoto pravidla výrazně ubude veselých historek od soudu. Během 25 let své podnikatelské praxe jsem zažil vlastně jen 2 soudní procesy, vše ostatní se díky dobrým právníkům podařilo vyřešit daleko dříve a velmi často vlastně ani žádný právní problém nevznikl. Obě zkušenosti od soudu jsou velmi specifické, nezobecnitelné a jako většina konkrétních právnických věcí také nepublikovatelné. Takže jen velmi obecné poučení z mých „veselých historek od soudu“: dávejte si pozor na zaměstnance, kteří žijí či chodí s právníkem, a rozhodnou se z Vás s jeho pomocí dostat peníze všemi prostředky. A vyhněte se soudním procesům (a ideálně také obchodu) s oligarchy….

První historku nemohu nijak komentovat, je příliš citlivá a její zveřejnění by hrozilo dalším soudem. U té druhé bych se přeci jen rád zastavil. Šlo o v zásadě o velmi veselý proces, který před lety proběhl v Kyjevě. Nemá cenu rozebírat důvody, proč k němu došlo. Ukrajina se po oranžové revoluci bohužel postupně vyvinula z nadějného trhu do podoby velmi byznysu nepřátelské země, řízené velmi svérázným způsobem bývalým prezidentem a jeho partou. Krátce před Majdanem jsem na to doplatil a zažil dost neuvěřitelnou soudní story. V jejím finále soudce při písemném vyhotovení změnil ústní verdikt na totální opak, zjevně „pod silným dojmem“ ze soukromého rozhovoru s právníkem jednoho z oligarchů. A teď to vysvětlete své globální centrále….

Nemá cenu zacházet do detailů, přesto však mohu tento případ využít jako impuls pro otevření jednoho tématu. Je lepší mít mezinárodní nebo lokální právníky? Moje zkušenost z různých zemí potvrzuje hypotézu, že bez kvalitních lokálních právníků, perfektně se orientujících nejen v místním právu, ale též v místní právní a soudní praxi, se nelze obejít. To neznamená, že byste neměli mít „svého“ hlavního právníka, buď firemního nebo externí kancelář. Ten ovšem musí těsně spolupracovat s lokálními experty, pokud operujete v zahraničí. Osobně se domnívám, že je ideální pracovat s nezávislou českou právní kanceláří, která je součástí mezinárodní sítě kooperujících agentur.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *